Atak paniki jest zwykle bardzo nieprzyjemnym doświadczeniem, a jego wspomnienie budzi przerażenie i poczucie braku kontroli. Myśli o tym czy dziś znowu nadejdzie potrafią bardzo ograniczać aktywności osób dotkniętych tym zaburzeniem. Częstym sposobem radzenia sobie jest skupianie się na swoim ciele aby w porę zauważyć nieprawidłowe dolegliwości - tzw. wsłuchiwanie się w swoje ciało. Gdy atak pojawił się kilka razy, niektórzy zaczynają unikać samodzielnego wychodzenia z domu, chodzenia do sklepu czy podróżowania z obawy przed tym, że gdy zdarzy się ponownie, nie będzie można się stamtąd szybko wydostać i uzyskać na czas pomocy. Psychoterapia poznawczo-behawioralna wg badań naukowych jest najskuteczniejszym nurtem terapeutycznym w leczeniu tego zaburzenia, więc jeśli zmagasz się z tą dolegliwością, skorzystaj z pomocy psychoterapeuty. Już w czasie pierwszej konsultacji dowiesz się dlaczego wsłuchiwanie się w swoje ciało przynosi efekty odwrotne do oczekiwanych, pokażę ci też w jaki sposób samodzielnie możesz przyczyniać się do wystąpienia ataku paniki.
Pomoc psychoterapeutyczna jest tu w zupełności wystarczająca, a sięganie po leki uspokajające przeszkodzi w zdrowieniu dlatego ważne jest aby ich nie stosować. Leki pomagają tylko dopóki się je bierze, a większość z nas nie chce ich brać do końca życia. Psychoterapia wyposaży cię w trwałe metody radzenia sobie, które nie będą miały skutków ubocznych.
Jeśli podejrzewasz u siebie ataki paniki, bardzo ważne jest aby przed skorzystaniem z pomocy psychologicznej wykluczyć dolegliwości medyczne, które mogą dawać podobne objawy. Pomogę ci w radzeniu sobie z atakami, ale muszę mieć pewność, że twoje dolegliwości nie są powiązane np. z chorobą serca lub płuc. Najpierw udaj się więc do lekarza i gdy on na podstawie badań stwierdzi, że nie masz problemów zdrowotnych, skontaktuj się w celu umówienia wizyty. Nie pozwól aby lęk przed atakiem paniki zdominował twoje życie i pozbawił możliwości korzystania z lubianych dotąd aktywności.