Spożywanie alkoholu jest w naszej kulturze tak powszechnym zjawiskiem, że czasem można przeoczyć moment, w którym powinna zapalić się ostrzegawcza lampka. Jeśli czujesz, że pijesz za dużo, a myśli o alkoholu zajmują coraz więcej przestrzeni, umów się na spotkanie. Być może nie uważasz siebie za osobę uzależnioną, ale osoba bliska jest przekonana, że alkohol zajmuje w Twoim życiu coraz więcej miejsca co prowadzi do napięć w tej relacji. Na konsultacji przyjrzymy się w jaki sposób pijesz i jak często, mogę też przeprowadzić diagnozę abyśmy poznali odpowiedź na pytanie czy jesteś osobą uzależnioną. W czasie terapii nauczysz się rozpoznawać swoje emocje i radzić sobie z nimi w inny sposób niż picie. Sięganie po alkohol jest częstym sposobem radzenia sobie z napięciem dlatego jeśli chcesz zmienić swoje życie, nauczysz się radzić sobie ze stresem za pomocą innych metod niż alkohol. Jeśli z powodu picia zrezygnowałeś ze swoich dawnych zainteresowań, w czasie zdrowienia będziesz mógł do nich powrócić i uczynić swoje życie szczęśliwym. Nauczysz się też jak rozpoznawać sygnały głodu alkoholu i co robić by wtedy wytrwać w trzeźwości.
A może pijesz więcej dopiero od niedawna i chcesz dowiedzieć się jak możesz to ograniczyć? Po zebraniu dokładnego wywiadu i dokonaniu diagnozy powiem Ci czy ograniczenie picia zamiast całkowitej abstynencji może w Twojej sytuacji być dobrym rozwiązaniem.
Terapia uzależnienia od alkoholu w połączeniu z dodatkowymi technikami terapii poznawczo-behawioralnej może przynieść dobre rezultaty, ale jej efekty zależą w dużym stopniu od motywacji klienta do zmiany. W czasie naszych sesji poświęcamy czas na monitorowanie tej motywacji i w razie potrzeby pracujemy nad jej zwiększeniem. Radzenie sobie z nadużywaniem alkoholu jest procesem dosyć trudnym, ale jeśli podejmiesz decyzję o zmianie swojego życia, pomogę ci przez to przejść. Głęboko wierzę, że poszukiwanie pomocy w radzeniu sobie z uzależnieniem to przejaw ogromnej odwagi, a nie powód do wstydu.