Zaburzenia odżywiania

Zaburzenia odżywiania to grupa różnych trudności, ale wszystkie one są skoncentrowane w obszarze jedzenia. Dla niektórych osób centralnym punktem życia staje się wygląd, a szczególnie figura. Prowadzi to do zepchnięcia wszystkich innych ważnych sfer życia na margines, a w centrum zainteresowań pozostaje ta jedna. Zaburzenia odżywiania mają to do siebie, że figura nigdy nie jest dostatecznie dobra. To zaburzenie sprawia, że w centrum samooceny znajduje się tylko jedna sfera, a jeśli nie jest ona oceniana przez tę osobę pozytywnie, łatwo domyślić się co dzieje się z poczuciem własnej wartości.

Zaburzenia odżywiania to nie tylko anoreksja, również te związane z nadwagą czy otyłością. Do najczęstszych trudności należy m.in. bardzo restrykcyjny sposób odżywiania, który wskutek tych zasad ostatecznie doprowadza do epizodu objadania się i złamania wcześniejszych postanowień. Są też osoby, którym napad objadania się pozwala poradzić sobie z bardzo trudnymi przeżyciami. Psychoterapia poznawczo-behawioralna jest bardzo skuteczną metodą leczenia zaburzeń odżywiania, co potwierdza szereg badań naukowych. Celem naszych spotkań jest łagodne powracanie do życia sprzed choroby kiedy figura była tylko jedną z wielu sfer obecnych w twoim życiu. Zajmujemy się też poszukiwaniem innych sposobów radzenia sobie z emocjami niż objadanie się. Jeśli całe życie jesteś na diecie, możesz nauczyć się jak osiągnąć równowagę między zdrowym odżywianiem a czerpaniem przyjemności z jedzenia.

Psychoterapia online w zaburzeniach odżywiania może być prowadzona z sukcesem, jednak bardzo ważne jest aby klient nie miał niedowagi zagrażającej życiu, a najlepiej jeśli oprócz tego pozostaje pod opieką psychiatry w swoim miejscu zamieszkania. Czasami jedyną rekomendowaną formą pomocy jest hospitalizacja. Ten rodzaj zaburzeń szczególnie mocno wiąże się z ryzykiem śmierci wskutek wyniszczenia organizmu dlatego psychoterapię online warto przemyśleć pod kątem bezpieczeństwa dla swojego zdrowia.