Jak mogę Ci pomóc?

Współuzależnienie

 
Współuzależnienie to związek dwojga dorosłych ludzi mieszkających razem, w którym jedna wprowadza destrukcję pijąc, a druga próbuje się do tego dostosować. Osoby współuzależnione często same pochodzą z rodzin dysfunkcyjnych, więc ich samoocena nie jest wysoka, a to bardzo utrudnia możliwość wyplątania się z tej sytuacji.

Rodzina jest systemem i jeśli któryś z jej członków ma trudności, pozostali w jakiś sposób dostosowują się do tej sytuacji aby system mógł nadal trwać. Dokładnie to samo dzieje się w rodzinach, w których partner nadużywa alkoholu. Osoba współuzależniona próbując dostosować się do tej sytuacji i za wszelką cenę utrzymać rodzinę w całości, robi różne rzeczy dzięki którym wszyscy mogą nadal być razem. Czasem zdarzają się okresy abstynencji i partner obiecuje zmianę, więc to daje osobie współuzależnionej nadzieję na zmianę i zachęca do kontynuacji podejmowanych dotąd wysiłków.

Należą do nich różne próby zmieniania sytuacji, jak np. podsuwanie partnerowi broszurek o leczeniu gdy wytrzeźwieje, wciąganie innych członków rodziny w tłumaczenie mu, że powinien się zmienić, czasem też angażowanie dzieci w to żeby o określonej porze poszły pod sklep i przyprowadziły tatę do domu. Te zachowania i jeszcze wiele innych, choć podejmowane w dobrej wierze, przynoszą dokładnie odwrotny skutek do zamierzonego. Osoba uzależniona tak bardzo zaopiekowana odczuwa komfort picia i nie doświadcza żadnych strat, a to jest niezbędne by chciała pomyśleć o zmianie swojego życia. Jeśli coś się nie psuje, nie ma powodu tego zmieniać - większość z nas tak funkcjonuje. Osoba uzależniona, która nie ponosi żadnych konsekwencji swojego zachowania, nie będzie widziała potrzeby zmiany. Jeśli jesteś w związku z osobą pijącą i wkładasz mnóstwo energii w kontrolę picia partnera, prawdopodobnie nie osiągniesz zamierzonego celu. Zamiast tego pomyśl więc o sobie i skorzystaj z pomocy psychologicznej aby dokonać zmian w tych obszarach swojego życia, na które masz wpływ.

W czym jeszcze mogę Ci pomóc?

zakres terapii

Jak umówić się na spotkanie?

Już na pierwszym spotkaniu dowiesz się jak uzyskać pomoc przy takich problemach jak przemoc domowa, napady lęku, brak zadowolenia z życia, stałe przygnębienie i smutek, czy problemy z nawiązywaniem bliskich relacji.

Pomogę także w leczeniu zaburzeń odżywiania, depresji i zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych

Zadzwoń i umów się na konsultację
510 790 788
lub napisz e-mail
onlinepsychoterapia@gmail.com
Jeśli chcesz, możesz skorzystać także z formularza kontaktowego, klikając przycisk poniżej: